Wykonanie z bambusa produktu najwyższej jakości wymaga poświęcenia szczególnej uwagi miejscu, w którym bambus rośnie oraz kontroli podczas ścinania. Określenie pochodzenia oraz wieku bambusa odgrywa dużą rolę dla zapewnienia właściwej twardości i barwy surowca.

Do przemysłowego wyrobu poarkietow bambusowych, łodyga cięta jest na wąskie pasma, które następnie poddaje się procesowi strugania. Podczas strugania usuwa się zieloną korę zewnętrzną, która odsłania jasną (białawo-żółtą) powierzchnię.

Czynniki otoczenia mogą wpływać na zróżnicowanie barwy bambusa (jaśniejszy lub ciemniejszy odcień). W zależności od miejsca pochodzenia różnić może się np. skład gleby i warunki klimatyczne (nasłonecznienie, opady, temperatura itp.), co wpływa następnie na grubość i barwę surowca. Także czas ścinania ma dla barwy istotne znaczenia. Młody bambus jest z reguły jaśniejszy, jednak jego twardość i zdrewnienie są mniejsze.

W przypadku bambusa istotna jest bardzo szybka (w ciągu kilku dni) obróbka i suszenie ściętych pni. Dłuższe składowanie (mokrych) łodyg powoduje, że bambus ciemnieje i staje się bardziej wrażliwy na atak insektów, grzybów i bakterii, co z kolei prowadzi do powstania niepożądanych (ciemnych) przebarwień na produkcie końcowym lub ściemnienia całej powierzchni surowca.

W związku z tym moment ścinania ma istotne znaczenia. Surowiec pochodzący ze “żniw zimowych” jest bardziej suchy i łatwiej zachowuje pożądaną barwę niż surowiec ścinany w mokrej porze wiosennej i wczesnoletniej. Przed suszeniem (dzięki któremu niepożądane organizmy nie będą mogły się tak łatwo rozwijać) bambus przechodzi jeszcze jeden złożony proces obróbki, podczas którego klepki poddawane są ok. 3-godzinnej kąpieli w gotującej wodzie.
Oprócz jansego koloru podłogi bambusowe dostępne także w ciemnym odcieniu karmelu. Długość obróbki sprężoną parą wodną decyduje o uzyskaniu barwy jasnej lub ciemnobrązowej. W procesie tym pierwotne odcienie naturalnej barwy bambusa zostają nieznacznie wzmocnione.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”29″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Jednym z wielu zagrożeń ludzkości jest bez wątpienia wykorzystywanie naturalnych zasobów naszej Ziemi bez zachowania należytego umiaru. Jednym z zagrożonych zasobów jest drewno twarde, zwłaszcza jego tropikalne gatunki.
A bambus stanowi sensowną alternatywę: Nie jest drzewem, lecz gatunkiem “trawy”, która drewnieje i bardzo szybko rośnie. W czasie wzrostu “bambus olbrzymi” rośnie od 30 cm do 50 cm dziennie i może osiągnąć maksymalnie wysokość od 15 do 30 metrów, i obwód pnia wynoszący 35 cm lub więcej. Na całym świecie można spotkać ponad 1500 gatunków bambusa: “Bambus olbrzymi” rośnie jednak wyłącznie w subtropikalnych strefach klimatycznych.

Największe na świecie zasoby bambusa posiadają Chiny. Właśnie tam rośnie “bambus olbrzymi”, Phyllostachys pubescens, zwany także Moso. Dzięki delikatnej strukturze ten gatunek bambusa nadaje się wyśmienicie do zastosowania jako element dekoracyjny, np. na podłogi i meble. Gatunek ten już od stuleci jest wykorzystywany przez rzemieślników jako alternatywa dla drewna. Phyllostachys pubescens rośnie w rozległych lasach tropikalnych, ale także na plantacjach prowadzonych przez rolników. Rocznie można ściąć około jednej trzeciej łodyg bambusowych bez ryzyka zmniejszenia zasobów tego surowca.

Najczęściej zadawane pytania

Czy parkiet bambusowy ma taką samą żywotność, jak pozostałe parkiety?

Powierzchnia bambusa wykazuje wysoka twardość (jej wartość jest wyższa, niż w przypadku dębu amerykańskiego), dzięki czemu parkiet bambusowy charakteryzuje się szczególnie długą żywotnością. Parkiet bambusowy posiada grubą warstwę wierzchnią, która pozwala na ponowne szlifowanie podłogi po upływie kilku lat użytkowania.

Czy bambus jest surowcem ekologicznym? Przecież ścinane się lasy?

To właśnie sposób ścinania jest największym argumentem przemawiającym za ekologicznością tego wyjątkowego surowca. Każdego roku z rośliny-matki wyrasta kilka nowych łodyg, które w ciągu kilku miesięcy osiągają swoją właściwą wysokość. Każda łodyga potrzebuje około 5 lat, aby uzyskać wystarczający stopień twardości. Oznacza to, że na plantacji co roku można ściąć wszystkie pięcioletnie łodygi bez najmniejszej szkody dla plantacji.

Czy parkiet bambusowy wymaga specjalnej pielęgnacji?

Zasadniczo do parkietu bambusowego można stosować wszystkie dostępne w handlu lakiery, woski i oleje do parkietów (przeznaczone do innych rodzajów drewna). Decyzja o wyborze sposobu zabezpieczenia powierzchni (lakier, olej itp.) parkietu zależy przede wszystkim od Państwa oczekiwań pod względem odporności na zużycie, połysku, barwy i pielęgnacji.

W jakich kolorach są dostępne produkty z bambusa?

Bambus ma naturalne białawo/żółte (“Naturalnie jasne”) zabarwienie. W wyniku obróbki bambus uzyskuje kolor brązowawy (“karmelowy”).

Dwuwarstwowy parkiet składa się z wierzchniej warstwy bambusa o grubości 4 mm oraz warstwy spodniej uzyskanej z poprzecznie ułożonych pasm bambusa. Produkt ten posiada system łączenia pióro-wpust. Produkt ten został opracowany specjalnie do bezpośredniego klejenia do podłoża (bez zastosowania płyt wiórowych). Dwuwarstwowy parkiet dostępny jest w wersji surowej, lakierowanej lub olejonej.

Klepka składa się z trzech warstw, z bambusową warstwą wierzchnią o gr. 4 mm. Dolne warstwy wykonane są z drewna iglastego, przy czym środkowa część ułożona jest poprzecznie, aby zapewnić najwyższą stabilność. Klepki posiadają wpusty oraz wypusty i idealnie nadają się do zastosowania w pomieszczeniach, w których kłaść można wyłącznie parkiet pływający (klejony tylko w obrębie wpustu i wypustu). Parkiet gotowy dostępny jest w wersji lakierowanej lub olejonej.
Podłogi przemysłowe składają się z krótkich klepek bambusowych, które do podłoża przykleja się nie w postaci płyty, lecz “maty” (klepki złączone są taśmą sklejającą). Po zeszlifowaniu taśmy sklejającej podłoga jest wypełniana i gotowa do dalszych zabiegów. Produkt ten został opracowany specjalnie do bezpośredniego klejenia na podłoże (bez zastosowania płyt wiórowych lub podobnych materiałów).